iso_3166-2 - en to nl translation catalogue (1467 entries)

en: 'Adan
nl: Aden

en: 'Ajmān
nl: Ajman

en: 'Amrān
nl: 'Amran

en: 18 Montagnes (Région des)
nl: Dix-Huit Montagnes

en: A Coruña
nl: La Coruña

en: Aakkâr
nl: Akkar

en: Aberdeen City
nl: Aberdeen-Stad

en: Abkhazia
nl: Abchazië

en: Abruzzo
nl: Abruzzen

en: Abuja Capital Territory
nl: Abuja Hoofdstedelijk Gewest

en: Abyān
nl: Abyan

en: Abşeron
nl: Abseron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
nl: Abu Dhabi

en: Achaïa
nl: Achaea

en: Ad Daqahlīyah
nl: Ad Daqahlyah

en: Ad Dākhilīya
nl: Ad Dachiliyah

en: Adygeya, Respublika
nl: Adygeya, (Republiek)

en: Aḑ Ḑāli‘
nl: Ad Dali'

en: Agalega Islands
nl: Agalega-eilanden

en: Agio Oros
nl: Ágion Óros / Heilige Berg

en: Aglonas novads
nl: Aglona

en: Agnébi (Région de l')
nl: Agnébi

en: Agusan del Sur
nl: Zuid-Agusan

en: Ahvenanmaan maakunta
nl: Åland

en: Aitolia kai Akarnania
nl: Etolia-Akarnania

en: Aizkraukles novads
nl: Aglona

en: Aizputes novads
nl: Aizpute

en: Ajaria
nl: Adzjarië

en: Ajdovščina
nl: Ajdovscina

en: Aknīstes novads
nl: Aknīste

en: Al Awsaţ
nl: Maekel

en: Al Balqā'
nl: Balka

en: Al Basrah
nl: Basra

en: Al Bayḑā'
nl: Al Bayda'

en: Al Baḩr al Aḩmar
nl: Al-Bahr-al-Ahmar

en: Al Baṭḩah
nl: Batha

en: Al Buḩayrah
nl: Lac

en: Al Buţnān
nl: Al Butnan

en: Al Bāhah
nl: Al Bahah

en: Al Bāţinah
nl: Al Batinah

en: Al Farwānīyah
nl: Al Farwanlyah

en: Al Fayyūm
nl: Al Fajoem

en: Al Fujayrah
nl: Fujairah

en: Al Gharbīyah
nl: Al Gharbiyah

en: Al Iskandarīyah
nl: Alexandrië

en: Al Ismā`īlīyah
nl: Ismaïlia

en: Al Jabal al Akhḑar
nl: Al Jabal al Akhdar

en: Al Jahrrā’
nl: Jahra

en: Al Janūbī
nl: Debub

en: Al Janūbīyah
nl: Al Janblyah

en: Al Jazīrah
nl: Al-Jazirah

en: Al Jifārah
nl: Al Jifarah

en: Al Jīzah
nl: Gizeh

en: Al Karak
nl: Kerak

en: Al Kharţūm
nl: Khartoem

en: Al Kuwayt (Al ‘Āşimah)
nl: Al-Asimah

en: Al Madīnah
nl: Medina

en: Al Mafraq
nl: Mafrak

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
nl: Al Manama

en: Al Maḩwīt
nl: Al Mahwit

en: Al Minyā
nl: Minya

en: Al Minūfīyah
nl: Al Minufiyah

en: Al Muḩarraq
nl: Al Muharraq

en: Al Qadisiyah
nl: Al Kadisiah

en: Al Qalyūbīyah
nl: Al Qalyubiyah

en: Al Qaşīm
nl: Al Qasim

en: Al Qaḑārif
nl: Al Qadarif

en: Al Qāhirah
nl: Caïro

en: Al Wusţá
nl: Al Wusta

en: Al Wādī al Jadīd
nl: Al Wadi al Jadid

en: Al Wāḩāt
nl: Al Wahat

en: Al Ḥudūd ash Shamāliyah
nl: Al Hudud ash Shamaliyah

en: Al Ḩudaydah
nl: Al Hudaydah

en: Al ‘Aqabah
nl: Akaba

en: Alger
nl: Algiers

en: Almaty
nl: Alma-Ata

en: Almaty oblysy
nl: Oblast Alma-Ata [Almati]

en: Alojas novads
nl: Aloja

en: Alpes-Maritimes
nl: Zee-Alpen

en: Alpes-de-Haute-Provence
nl: Alpen van Hoog-Provence

en: Alsungas novads
nl: Alsunga

en: Altay, Respublika
nl: Altaj, (Republiek)

en: Altayskiy kray
nl: Altaj, (Territorium)

en: Alto Paraguay
nl: Hoog-Paraguay

en: Alto Paraná
nl: Hoog-Paraná

en: Alytaus Apskritis
nl: Alytus

en: Alūksnes novads
nl: Alūksne

en: Amatas novads
nl: Amata

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Ammóchostos
nl: Famagusta

en: Ampāara
nl: Ampara

en: Amurskaya oblast'
nl: Amoer, (Provincie)

en: An Najef
nl: Najaf

en: An Nuqaţ al Khams
nl: An Nuqat al Khams

en: An Nīl
nl: An-Nil

en: An Nīl al Abyaḑ
nl: An-Nil-al-Abyaq

en: An Nīl al Azraq
nl: An-Nil-al-Azraq

en: Anatoliki Makedonia kai Thraki
nl: Oost-Macedonië en Thracië

en: Andalucía
nl: Andalusië

en: Andaman and Nicobar Islands
nl: Andaman- en Nicobar-eilanden

en: Andjazîdja (Anjazījah)
nl: Grande Comore (Ngazidja of Ngasidja)

en: Andjouân (Anjwān)
nl: Anjouan

en: Andrijevica
nl: Andrijavica

en: Ansabā
nl: Anseba

en: Antrim and Newtownabbey
nl: Antrim en Newtownabbey

en: Anurādhapura
nl: Anuradhapura

en: Aomen (Macau)
nl: Macau

en: Apes novads
nl: Ape

en: Aqmola oblysy
nl: Oblast Aqmola

en: Aqtöbe oblysy
nl: Oblast Aqtöbe

en: Ar Riyāḍ
nl: Riyad

en: Ardabīl
nl: Ardebil

en: Ardennes
nl: Ardennen

en: Ards and North Down
nl: Ards en North Down

en: Argolida
nl: Argolís

en: Argyll and Bute
nl: Argyll en Bute

en: Arkadia
nl: Attika

en: Arkhangel'skaya oblast'
nl: Arkhangelsk, (Provincie)

en: Armagh, Banbridge and Craigavon
nl: Armagh, Banbridge en Craigavon

en: Ash Shamālīyah
nl: Ash Shamallyah

en: Ash Sharqīyah
nl: Ash Sharqiyah

en: Ash Shāriqah
nl: Sharjah

en: Astrakhanskaya oblast'
nl: Astrachan, (Provincie)

en: Asturias
nl: Asturië

en: Asturias, Principado de
nl: Asturië, Vorstendom

en: Aswān
nl: Aswan

en: Asyūt
nl: Assioet

en: Atakora
nl: Atacora

en: Attapu
nl: Attapeu

en: Attiki
nl: Attika

en: Atyraū oblysy
nl: Oblast Atiraw

en: Auces novads
nl: Auce

en: Aust-Agder
nl: Oost-Agder

en: Australian Capital Territory
nl: Australisch Hoofdstedelijk Territorium

en: Austurland
nl: Oostland

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
nl: Autonome Regio in Muslim Mindanao (ARMM)

en: Aydın
nl: Aydin

en: Az Zarqā'
nl: Zarka

en: Az Zāwiyah
nl: Az Zawiyah

en: Azad Kashmir
nl: Azad Kasjmir

en: Az̧ Z̧a‘āyin
nl: Az Za'ayin

en: Az̧ Z̧āhirah
nl: Az Zahirah

en: Ağcabədi
nl: Agcabadi

en: Ağdam
nl: Agdam

en: Ağdaş
nl: Agdas

en: Ağstafa
nl: Agstafa

en: Ağsu
nl: Agsu

en: Aţ Ţafīlah
nl: Tafilah

en: Babil
nl: Babil [Babylon]

en: Babītes novads
nl: Babīte

en: Babək
nl: Babak

en: Badakhshān
nl: Badakhshan

en: Bafing (Région du)
nl: Bafing

en: Baghdad
nl: Bagdad

en: Baghlān
nl: Baghlan

en: Baja California
nl: Neder-Californië

en: Baja California Sur
nl: Zuid-Neder-Californië

en: Baker Island
nl: Baker-eiland

en: Bakı
nl: Baki [Baku]

en: Balakən
nl: Balakan

en: Baldones novads
nl: Baldone

en: Balears
nl: Balearen

en: Balochistan
nl: Beloetsjistan

en: Baltinavas novads
nl: Baltinava

en: Balvu novads
nl: Balvi

en: Balıkesir
nl: Balikesir

en: Banghāzī
nl: Benghazi

en: Banskobystrický kraj
nl: Provincie Banská Bystrica

en: Banteay Mean Chey
nl: Provincie Banteay Mean Cheay

en: Banī Suwayf
nl: Beni Suef

en: Barking and Dagenham
nl: Barking en Dagenham

en: Bartın
nl: Bartin

en: Bas-Congo
nl: Neder-Congo

en: Bas-Rhin
nl: Laag-Rijn

en: Bas-Sassandra (Région du)
nl: Bas-Sassandra

en: Basel-Landschaft
nl: Bazel-Landschap

en: Basel-Stadt
nl: Basel-Stad

en: Bashkortostan, Respublika
nl: Basjkirostan, (Republiek)

en: Basnāhira paḷāta
nl: Westelijke Provincie

en: Basse-Kotto
nl: Neder-Kotto

en: Bath and North East Somerset
nl: Bath en Noord-Oost-Somerset

en: Batken
nl: Provincie Batken

en: Battambang
nl: Provincie Batdambang

en: Batys Quzaqstan oblysy
nl: Oblast West-Kazachstan

en: Bauskas novads
nl: Bauska

en: Bayan-Ölgiy
nl: Bayan-Ölgi

en: Bayern
nl: Beieren

en: Bazèga
nl: Bazéga

en: Beijing
nl: Peking [Beijing]

en: Belgorodskaya oblast'
nl: Belgorod, (Provincie)

en: Beni Mellal
nl: Béni Mellal

en: Berlin
nl: Berlijn

en: Berry Islands
nl: Berry-eilanden

en: Beverīnas novads
nl: Beverīna

en: Beyləqan
nl: Beylaqan

en: Beyrouth
nl: Beirout

en: Biləsuvar
nl: Bilasuvar

en: Bingöl
nl: Bingol

en: Bishkek
nl: Stedelijk gewest Bisjkek

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
nl: Provincie Bjelovar-Bilogora

en: Blackburn with Darwen
nl: Blackburn met Darwen

en: Blekinge län
nl: Graafschap Blekinge

en: Bokèo
nl: Bokeo

en: Bolikhamxai
nl: Bolikhamsai

en: Borski okrug
nl: Bor

en: Bosansko-podrinjski kanton
nl: Bosnische Podrinje, kanton

en: Bouches-du-Rhône
nl: Oevers van de Rhône

en: Boujdour (EH)
nl: Boujdour

en: Brabant wallon
nl: Waals-Brabant

en: Braničevski okrug
nl: Braničevo

en: Braslovče
nl: Braslovce

en: Bratislavský kraj
nl: Provincie Bratislava

en: Brežice
nl: Brezica

en: Brighton and Hove
nl: Brighton en Hove

en: Bristol, City of
nl: Bristol-Stad

en: Brocēnu novads
nl: Brocēni

en: Brodsko-posavska županija
nl: Provincie Brod-Posavina

en: Brunei-Muara
nl: Brunei en Muara

en: Bryanskaya oblast'
nl: Brjansk, (Provincie)

en: Brèsckaja voblasc'
nl: Provincie Brest

en: Brčko distrikt
nl: Brcko, district

en: București
nl: Boekarest

en: Buliisa
nl: Bulisa

en: Burgas
nl: Boergas

en: Burtnieku novads
nl: Burtnieki

en: Buryatiya, Respublika
nl: Boerjatië, (Republiek)

en: Busan Gwang'yeogsi
nl: Stadsgewest Busan·Gwang'yeog

en: Buxoro
nl: Buchara

en: Béqaa
nl: Beqaa

en: Bình Dương
nl: Binh Duong

en: Bình Phước
nl: Binh Phuoc

en: Bình Thuận
nl: Binh Thuan

en: Bình Định
nl: Binh Dinh

en: Bādghīs
nl: Badghis

en: Bāmyān
nl: Bamyan

en: Bīnshangul Gumuz
nl: Benishangul-Gumuz

en: Būr Sa`īd
nl: Port Said

en: Būshehr
nl: Bushehr

en: Bərdə
nl: Barda

en: Bạc Liêu
nl: Bac Lieu

en: Bắc Giang
nl: Bac Giang

en: Bắc Kạn
nl: Bac Kan

en: Bắc Ninh
nl: Bac Ninh

en: Bến Tre
nl: Ben Tre

en: Calabria
nl: Calabrië

en: California
nl: Californië

en: Camarines Norte
nl: Noord-Camarines

en: Camarines Sur
nl: Zuid-Camarines

en: Campania
nl: Campanië

en: Canarias
nl: Canarische Eilanden

en: Cantabria
nl: Cantabrië

en: Cao Bằng
nl: Cao Bang

en: Capital Territory (Honiara)
nl: Hoofdstedelijk Gewest (Honiara)

en: Carnikavas novads
nl: Carnikava

en: Catalunya
nl: Catalonië

en: Catania
nl: Catanië

en: Causeway Coast and Glens
nl: Causeway Coast en Glens

en: Central Bedfordshire
nl: Centraal-Bedfordshire

en: Central Equatoria
nl: Centraal-Equatoria

en: Central Region
nl: Centrale regio

en: Central Singapore
nl: Singapore-Centrale-Regio

en: Cesvaines novads
nl: Cesvaine

en: Chagang-do
nl: Provincie Chagang

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
nl: Chahar Mahaal en Bakhtiari

en: Chalkidiki
nl: Chalcidice

en: Champasak
nl: Champassak

en: Charente-Maritime
nl: Zee-Charente

en: Chechenskaya Respublika
nl: Tsjetsjenië, (Republiek)

en: Chelyabinskaya oblast'
nl: Tsjeljabinsk, (Provincie)

en: Cherkas'ka Oblast'
nl: Regio Cherkasy

en: Chernihivs'ka Oblast'
nl: Regio Chernihiv

en: Chernivets'ka Oblast'
nl: Regio Chernivtsi

en: Cheshire East
nl: Oost-Cheshire

en: Cheshire West and Chester
nl: West-Cheshire en Chester

en: Chiay City
nl: Chiayi City

en: Chongqing
nl: Chongqing [Tsjoengking]

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
nl: Tsjoekotka, (Autonoom district)

en: Chungcheongbukdo
nl: Provincie Noord-Chungcheong

en: Chungcheongnamdo
nl: Provincie Zuid-Chungcheong

en: Chuvashskaya Respublika
nl: Tsjoevasjië, (Republiek)

en: Ciblas novads
nl: Cibla

en: City of Freeport
nl: Freeport-stad

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
nl: Autonome stad Buenos Aires

en: Ciudad de La Habana
nl: La Habana-Stad

en: Coast
nl: Kustprovincie

en: Compostela Valley
nl: Compostela Vallei

en: Corse
nl: Corsica

en: Corse-du-Sud
nl: Zuid-Corsica

en: Crooked Island and Long Cay
nl: Crooked Island en Long Cay

en: Cuanza Norte
nl: Noord-Cuanza

en: Cuanza Sul
nl: Noord-Cuanza

en: Cusco [Cuzco]
nl: Cusco

en: Cuvette-Ouest
nl: Cuvette-West

en: Cuyuni-Mazaruni
nl: Cuyuni-Mazaruniazaruni

en: Cà Mau
nl: Ca Mau

en: Côte-d'Or
nl: Goudkust

en: Côtes-d'Armor
nl: Kusten van Armor

en: Cēsu novads
nl: Cēsis

en: Cəbrayıl
nl: Cabrayil

en: Cəlilabab
nl: Calilabad

en: Cần Thơ
nl: Can Tho

en: Dadra and Nagar Haveli
nl: Dadra en Nagar Haveli

en: Daegu Gwang'yeogsi
nl: Stadsgewest Daegu Gwang'yeog

en: Daejeon Gwang'yeogsi
nl: Stadsgewest Daejeon Gwang'yeog

en: Dagdas novads
nl: Dagda

en: Dagestan, Respublika
nl: Dagestan, (Republiek)

en: Dahuk
nl: Dahoek

en: Dakuṇu paḷāta
nl: Zuidelijke Provincie

en: Dalarnas län
nl: Graafschap Dalarna

en: Damen and Diu
nl: Daman en Diu

en: Daugavpils novads
nl: Daugavpils

en: Daşkəsən
nl: Daskasan

en: Denguélé (Région du)
nl: Denguélé

en: Dependencias Federales
nl: Federale Afhankelijkheden

en: Derry and Strabane
nl: Derry en Strabane

en: Dhamār
nl: Dhamar

en: Dhi Qar
nl: Dhi Kar

en: District of Columbia
nl: District van Columbia

en: Distrito Capital de Bogotá
nl: Hoofdstedelijk gewest van Bogotá

en: Distrito Federal
nl: Federaal District

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
nl: Nationaal District (Santo Domingo)

en: Divača
nl: Divaca

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
nl: Regio Dnipropetrovs'k

en: Dobeles novads
nl: Dobele

en: Dobrich
nl: Dobritsj

en: Dobrovnik/Dobronak
nl: Dobrovnik

en: Dodekanisos
nl: Dodekanesos

en: Dolnośląskie
nl: Dolnoslazki

en: Domžale
nl: Domzale

en: Donets'ka Oblast'
nl: Regio Donets'k

en: Dornogovi
nl: Dornogovĭ

en: Doukhala-Abda
nl: Doukala-Abda

en: Dubayy
nl: Dubai

en: Dubrovačko-neretvanska županija
nl: Provincie Dubrovnik-Neretva

en: Dumfries and Galloway
nl: Dumfries en Galloway

en: Dumyāt
nl: Dimyat

en: Dundagas novads
nl: Dundaga

en: Dundee City
nl: Dundee-Stad

en: Dundgovi
nl: Dundgovĭ

en: Durbes novads
nl: Durbe

en: Durrës
nl: Durrsës

en: Dytiki Ellada
nl: West-Griekenland

en: Dytiki Makedonia
nl: West-Macedonië

en: Dāykundī
nl: Daikondi

en: East
nl: Oost

en: East Berbice-Corentyne
nl: Oost-Berbice-Corantijn

en: East Lothian
nl: Oost-Lothian

en: East New Britain
nl: Oost-Nieuw-Brittannië

en: East Sepik
nl: Oost-Sepik

en: East Sussex
nl: Oost-Sussex

en: Eastern
nl: Oost

en: Eastern Cape
nl: Oost-Kaap

en: Eastern Equatoria
nl: Oost-Equatoria

en: Eastern Highlands
nl: Oostelijke Hooglanden

en: Eastern Tobago
nl: Oost-Tobago

en: Edinburgh, City of
nl: Edinburgh-Stad

en: Enewetak
nl: Eniwetok

en: England
nl: Engeland

en: England and Wales
nl: Engeland en Wales

en: English River
nl: La Riviere Anglaise

en: Engures novads
nl: Engure

en: Erevan
nl: Jerevan

en: Es Smara (EH)
nl: Es Smara

en: Essequibo Islands-West Demerara
nl: Essequibo-eilanden-West-Demerara

en: Etelä-Karjala
nl: Zuid-Karelië

en: Etelä-Pohjanmaa
nl: Zuid-Österbotten

en: Etelä-Savo
nl: Zuid-Savo

en: Eure-et-Loir
nl: Eure en Loir

en: Evvoias
nl: Euboea

en: Eşfahān
nl: Isfahan

en: Far North
nl: Verre Noorden

en: Farāh
nl: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
nl: Federatie Bosnië-Herzegovina

en: Federally Administered Tribal Areas
nl: Federaal Bestuurde Stamgebieden

en: Fermanagh and Omagh
nl: Fermanagh en Omagh

en: Firenze
nl: Florence

en: Free State
nl: Oranje-Vrystaat

en: Friuli-Venezia Giulia
nl: Friuli-Julisch Venetië

en: Fromager (Région du)
nl: Fromager

en: Fthiotida
nl: Fthiotis

en: Füzuli
nl: Fuzuli

en: Fārs
nl: Fars

en: Fāryāb
nl: Faryab

en: Galicia
nl: Galicië

en: Gambēla Hizboch
nl: Gambela Hizboch

en: Gang'weondo
nl: Provincie Gang'weon

en: Garkalnes novads
nl: Garkalne

en: Gegarkunik'
nl: Gegarkunik''

en: Genova
nl: Genua

en: Gharb Dārfūr
nl: Gharb-Darfoer

en: Ghaznī
nl: Ghazni

en: Ghāt
nl: Ghat

en: Ghōr
nl: Ghowr

en: Gilbert Islands
nl: Gilbert-eilanden

en: Glasgow City
nl: Glasgow-Stad

en: Golestān
nl: Golestan

en: Gorišnica
nl: Gorsnica

en: Gotlands län
nl: Graafschap Gotland

en: Govi-Altay
nl: Govĭ-Altay

en: Govi-Sumber
nl: Govĭsümber

en: Grad Zagreb
nl: Stad Zagreb

en: Grand Anse Mahe
nl: Grand'Anse (Mahé)

en: Grand Anse Praslin
nl: Grand'Anse (Praslin)

en: Great Britain
nl: Groot-Brittannië

en: Greater Accra
nl: Groot-Accra

en: Grobiņas novads
nl: Grobiņa

en: Guelmim-Es Smara
nl: Guelmim-Es Semara

en: Gulbenes novads
nl: Gulbene

en: Gulf
nl: Golf

en: Guyane (française)
nl: Frans-Guyane

en: Gwangju Gwang'yeogsi
nl: Stadsgewest Gwangju Gwang'yeog

en: Gyeonggido
nl: Provincie Gyeonggi

en: Gyeongsangbukdo
nl: Provincie Noord-Gyeongsang

en: Gyeongsangnamdo
nl: Provincie Zuid-Gyeongsang

en: Gävleborgs län
nl: Graafschap Gävleborg

en: Göyçay
nl: Goycay

en: Gālla
nl: Galle

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă
nl: Gagaoezië, Autonoom territorium

en: Gīlān
nl: Gilan

en: Gədəbəy
nl: Gadabay

en: Gəncə
nl: Ganca

en: HaDarom
nl: Zuidelijke provincie [Darom]

en: HaMerkaz
nl: Centrum provincie [Merkaz]

en: HaZafon
nl: Noordelijke provincie [Tsafon]

en: Hacıqabul
nl: Haciqabul

en: Hainaut
nl: Henegouwen

en: Hallands län
nl: Graafschap Halland

en: Hamadān
nl: Hamadan

en: Hambantŏṭa
nl: Hambantoṭa

en: Hammersmith and Fulham
nl: Hammersmith en Fulham

en: Haskovo
nl: Chaskovo

en: Haut-Mbomou
nl: Boven-Mbomou

en: Haut-Rhin
nl: Hoog-Rijn

en: Haut-Sassandra (Région du)
nl: Haut-Sassandra

en: Haute-Corse
nl: Hoog-Corsica

en: Haute-Garonne
nl: Hoog-Garonne

en: Haute-Kotto
nl: Boven-Kotto

en: Haute-Loire
nl: Hoog-Loire

en: Haute-Savoie
nl: Hoog-Savoie

en: Haute-Saône
nl: Hoog-Saône

en: Haute-Vienne
nl: Hoog-Vienne

en: Hautes-Alpes
nl: Hoog-Alpen

en: Hautes-Pyrénées
nl: Hoog-Pyreneeën

en: Hauts-de-Seine
nl: Hoog-Seine

en: Hawallī
nl: Hawalli

en: Hefa
nl: Stadsgewest Haifa [Chefa]

en: Heilongjiang
nl: Amoer [Heilongjiang]

en: Hercegovačko-neretvanski kanton
nl: Herzegovina-Neretva, kanton

en: Herāt
nl: Herat

en: Homel'skaja voblasc'
nl: Provincie Gomel [Homyel']

en: Horad Minsk
nl: Stad Minsk

en: Horjul
nl: Jorjul

en: Hormozgān
nl: Hormosgan

en: Houaphan
nl: Hua Phan

en: Hovedstaden
nl: Hoofdstad

en: Howland Island
nl: Howland-eiland

en: Hoà Bình
nl: Hoa Binh

en: Hoče-Slivnica
nl: Hoce-Slivnica

en: Hrodzenskaja voblasc'
nl: Provincie Grodno [Hrodna]

en: Hsinchui City
nl: Hsinchu City

en: Hà Giang
nl: Ha Giang

en: Hà Nam
nl: Ha Nam

en: Hà Nội
nl: Hanoi

en: Hà Tây
nl: Ha Tay

en: Hà Tỉnh
nl: Ha Tinh

en: Höfuðborgarsvæðið
nl: Hoofdstedelijke regio

en: Hārerī Hizb
nl: Harari Hizb

en: Hưng Yên
nl: Hung Yen

en: Hải Duong
nl: Hai Duong

en: Hải Phòng
nl: Hai Phong

en: Hậu Giang
nl: Hau Giang

en: Hồ Chí Minh [Sài Gòn]
nl: Ho Chi Minh (stad) [Sai Gon]

en: Iecavas novads
nl: Iecava

en: Ikšķiles novads
nl: Ikšķile

en: Ille-et-Vilaine
nl: Ille en Vilaine

en: Illes Balears
nl: Balearen

en: Ilūkstes novads
nl: Ilūkste

en: Imeret’i
nl: Imereti

en: Incheon Gwang'yeogsi
nl: Stadsgewest Incheon Gwang'yeog

en: Indre-et-Loire
nl: Indre en Loire

en: Inčukalna novads
nl: Inčukalns

en: Ionia Nisia
nl: Ionische Eilanden

en: Ipeiros
nl: Epirus

en: Irakleio
nl: Iraklion

en: Irkutiskaya oblast'
nl: Irkoetsk, (Provincie)

en: Isle of Wight
nl: Wight-eiland

en: Isles of Scilly
nl: Scilly-eiland

en: Istarska županija
nl: Provincie Istrië

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
nl: Regio Ivano-Frankivs'k

en: Ivanovskaya oblast'
nl: Ivanovo, (Provincie)

en: Ivančna Gorica
nl: Ivancna Gorica

en: Izola/Isola
nl: Izola

en: Jablanički okrug
nl: Jablanica

en: Jaghbūb
nl: Jaghbub

en: Jakarta Raya
nl: Groot-Jakarta

en: Jammu and Kashmir
nl: Jammu en Kashmir

en: Jan Mayen (Arctic Region)
nl: Jan Mayen (Arctische regio)

en: Janūb Dārfūr
nl: Janub-Darfoer

en: Janūb Kurdufān
nl: Janub-Kordofan

en: Janūb Sīnā'
nl: Zuidelijke Sinaï

en: Janūbī al Baḩrī al Aḩmar
nl: Debubawi Keyih Bahri

en: Jarash
nl: Jerash

en: Jarvis Island
nl: Jarvis-eiland

en: Jaunjelgavas novads
nl: Jaunjelgava

en: Jaunpiebalgas novads
nl: Jaunpiebalga

en: Jaunpils novads
nl: Jaunpils

en: Jawa
nl: Java

en: Jawa Barat
nl: West-Java

en: Jawa Tengah
nl: Midden-Java

en: Jawa Timur
nl: Oost-Java

en: Jejudo
nl: Provincie Jeju

en: Jelgavas novads
nl: Jelgava

en: Jeonrabukdo
nl: Provincie Noord-Jeonra

en: Jeonranamdo
nl: Provincie Zuid-Jeonra

en: Jericho - Al Aghwar
nl: Jericho

en: Jerusalem
nl: Jeruzalem

en: Jihomoravský kraj
nl: Regio Zuid-Moravië

en: Jihočeský kraj
nl: Regio Zuid-Bohemen

en: Johnston Atoll
nl: Johnston-atol

en: Jonglei
nl: Jonquali

en: Jowzjān
nl: Jowzjan

en: Jrada
nl: Jerada

en: Juršinci
nl: Jursinci

en: Južnobanatski okrug
nl: Zuid-Banaat

en: Južnobački okrug
nl: Zuid-Bačka

en: Jämtlands län
nl: Graafschap Jämtlands

en: Jönköpings län
nl: Graafschap Jönköpings

en: Jēkabpils novads
nl: Jēkabpils

en: Jīzan
nl: Jizan

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
nl: Kabardië-Balkarië, (Republiek)

en: Kach Kong
nl: Provincie Koh Kong

en: Kakhet’i
nl: Kakheti

en: Kalimantan
nl: Kalimantan [Borneo]

en: Kalimantan Barat
nl: West-Kalimantan [West-Borneo]

en: Kalimantan Selatan
nl: Zuid-Kalimantan [Zuid-Borneo]

en: Kalimantan Tengah
nl: Centraal-Kalimantan [Centraal-Borneo]

en: Kalimantan Timur
nl: Oost-Kalimantan [Oost-Borneo]

en: Kaliningradskaya oblast'
nl: Kaliningrad, (Provincie)

en: Kalmar län
nl: Graafschap Kalmar

en: Kalmykiya, Respublika
nl: Kalmukkië, (Republiek)

en: Kaluzhskaya oblast'
nl: Kaloega, (Provincie)

en: Kamchatskiy kray
nl: Kamtsjatka, (Territorium)

en: Kampong Cham
nl: Provincie Kampong Cham

en: Kampong Chhnang
nl: Provincie Kampong Chhnang

en: Kampong Speu
nl: Provincie Kampong Speu

en: Kampong Thom
nl: Provincie Kampong Thom

en: Kampot
nl: Provincie Kampot

en: Kandahār
nl: Kandahar

en: Kandal
nl: Provincie Kandal

en: Kandavas novads
nl: Kandava

en: Kanton br. 10 (Livanjski kanton)
nl: Kanton 10 (West-Bosnië)

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
nl: Karatsjaj-Tsjerkessië, (Republiek)

en: Karbala'
nl: 'Karbala

en: Kareliya, Respublika
nl: Karelië, (Republiek)

en: Karlovarský kraj
nl: Regio Karlsbad

en: Karlovačka županija
nl: Provincie Karlovac

en: Karlovy Vary
nl: Karlsbad

en: Kasai-Occidental
nl: West-Kasaï

en: Kasai-Oriental
nl: Oost-Kasaï

en: Kassalā
nl: Kassala

en: Kauno Apskritis
nl: Kaunas

en: Kefallonia
nl: Kefalonia

en: Kelaat es Sraghna
nl: Kelâat es Sraghna

en: Kemerovskaya oblast'
nl: Kemerovo, (Provincie)

en: Kensington and Chelsea
nl: Kensington en Chelsea

en: Kentriki Makedonia
nl: Centraal-Macedonië

en: Kepulauan Riau
nl: Riau-eilanden

en: Kerkyra
nl: Korfoe

en: Kermān
nl: Kerman

en: Kermānshāh
nl: Kermanshah

en: Kerýneia
nl: Keryneia

en: Keski-Pohjanmaa
nl: Centraal-Österbotten

en: Keski-Suomi
nl: Centraal-Finland

en: Khabarovskiy kray
nl: Chabarovsk, (Territorium)

en: Khakasiya, Respublika
nl: Chakassië, (Republiek)

en: Khammouan
nl: Khammuan

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
nl: Chanto-Mansië, (Autonoom district)

en: Kharkivs'ka Oblast'
nl: Regio Kharkiv

en: Khersons'ka Oblast'
nl: Regio Kherson

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
nl: Regio Khmel'nyts'kyy

en: Khorāsān-e Janūbī
nl: Khorasan-e-Jonoobi

en: Khorāsān-e Razavī
nl: Khorasan-e-Razavi

en: Khorāsān-e Shemālī
nl: Khorasan-e-shomali

en: Khánh Hòa
nl: Khanh Hoa

en: Khōst
nl: Khost

en: Khūzestān
nl: Khoezistan

en: Kidričevo
nl: Kidricevo

en: Kilinŏchchi
nl: Kilinochchi

en: Kingman Reef
nl: Kingman Rif

en: Kingston upon Thames
nl: Kingston a/d Thames

en: Kirovohrads'ka Oblast'
nl: Regio Kirovohrad

en: Kirovskaya oblast'
nl: Kirov, (Provincie)

en: Kiên Giang
nl: Kien Giang

en: Klaipėdos Apskritis
nl: Klaipėda

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
nl: Kohjiluyeh en Buyer Ahmad

en: Kokneses novads
nl: Koknese

en: Kolubarski okrug
nl: Kolubara

en: Komi, Respublika
nl: Komi, (Republiek)

en: Kommune Kujalleq
nl: Gemeente Kujalleq

en: Kommuneqarfik Sermersooq
nl: Gemeente Sermersooq

en: Koprivničko-križevačka županija
nl: Provincie Koprivnica-Križevci

en: Kordestān
nl: Kordestan

en: Korinthia
nl: Korinthe

en: Kosovski okrug
nl: Kosovo

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
nl: Kosovska Mitrovica

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
nl: Kosovo-Pomoravlje

en: Kostromskaya oblast'
nl: Kostroma, (Provincie)

en: Kotayk'
nl: Kotayk''

en: Kouffo
nl: Couffo

en: Košický kraj
nl: Provincie Košice

en: Krachoh
nl: Provincie Kracheh

en: Kraj Vysočina
nl: Regio Vysočina

en: Krapinsko-zagorska županija
nl: Provincie Krapina-Zagorje

en: Krasnodarskiy kray
nl: Krasnodar, (Territorium)

en: Krasnoyarskiy kray
nl: Krasnojarsk, (Territorium)

en: Krimuldas novads
nl: Krimulda

en: Kriti
nl: Kreta

en: Križevci
nl: Krizevci

en: Krong Kaeb
nl: Stedelijk gewest Keb

en: Krong Pailin
nl: Stedelijk gewest Pailin

en: Krong Preah Sihanouk
nl: Stedelijk gewest Sihanoukville

en: Kronobergs län
nl: Graafschap Kronoberg

en: Krustpils novads
nl: Krustpils

en: Královéhradecký kraj
nl: Regio Hradec Králové

en: Krāslavas novads
nl: Krāslava

en: Krško
nl: Krsko

en: Kujawsko-pomorskie
nl: Kujawsko-pomorski

en: Kuldīgas novads
nl: Kuldīga

en: Kurganskaya oblast'
nl: Koergan, (Provincie)

en: Kurskaya oblast'
nl: Koersk, (Provincie)

en: Kuruṇægala
nl: Kurunegala

en: Kyklades
nl: Cycladen

en: Kyustendil
nl: Kjoestendil

en: Kyïvs'ka Oblast'
nl: Regio Kiev

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
nl: Kiev

en: Kärnten
nl: Karinthië

en: Kægalla
nl: Kegalle

en: Kürdəmir
nl: Kurdamir

en: Kābul
nl: Kaboel

en: Kānim
nl: Kanem

en: Kāpīsā
nl: Kapisa

en: Kārsavas novads
nl: Kārsava

en: Kŏḷamba
nl: Coḷombo

en: Kǝngǝrli
nl: Kangarli

en: Kəlbəcər
nl: Kalbacar

en: K’vemo K’art’li
nl: Kvemo Kartli

en: L'Oriental
nl: Oriental

en: L'vivs'ka Oblast'
nl: Regio L'viv

en: La Libertad
nl: La Libertad (Peru)

en: La Manouba
nl: Manouba

en: Lacs (Région des)
nl: Lacs

en: Laghmān
nl: Laghman

en: Lagunes (Région des)
nl: Lagunes

en: Lai Châu
nl: Lai Chau

en: Lakes
nl: Meren

en: Lakonia
nl: Laconië

en: Lappi
nl: Lapland

en: Larisa
nl: Larissa

en: Lasithi
nl: Lassithi

en: Lazio
nl: Latium

en: Laâyoune (EH)
nl: Laâyoune

en: Laçın
nl: Lacin

en: Laško
nl: Lasko

en: Laḩij
nl: Lahij

en: Lefkada
nl: Lefkas

en: Lefkosía
nl: Nicosia

en: Lemesós
nl: Limasol

en: Lempira
nl: Hondurese lempira

en: Leningradskaya oblast'
nl: Leningrad, (Provincie)

en: Leste
nl: West

en: Lesvos
nl: Lesbos

en: Liban-Nord
nl: Libanon-Noord

en: Liban-Sud
nl: Libanon-Zuid

en: Liberecký kraj
nl: Regio Liberec

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
nl: Bevrijder Generaal Bernard O'Higgins

en: Lielvārdes novads
nl: Lielvārde

en: Liguria
nl: Ligurië

en: Limbažu novads
nl: Limbaži

en: Limpopo
nl: Limpopo [Noord-Provincie]

en: Line Islands
nl: Line-eilanden

en: Lipetskaya oblast'
nl: Lipetsk, (Provincie)

en: Lisboa
nl: Lissabon

en: Lisburn and Castlereagh
nl: Lisburn en Castlereagh

en: Liège
nl: Luik

en: Ličko-senjska županija
nl: Provincie Lika-Senj

en: Lleida
nl: Lerida

en: Loir-et-Cher
nl: Loir en Cher

en: Loire-Atlantique
nl: Loire-Atlantisch

en: Lombardia
nl: Lombardije

en: London, City of
nl: London-Stad

en: Lorestān
nl: Lorestan

en: Lot-et-Garonne
nl: Lot en Garonne

en: Louang Namtha
nl: Luang Namtha

en: Louangphabang
nl: Luang Prabang

en: Lovech
nl: Lovetsj

en: Loška dolina
nl: Loska dolina

en: Loški Potok
nl: Loski Potok

en: Lubelskie
nl: Provincie Lublin

en: Lubuskie
nl: Provincie Lubusz

en: Lubānas novads
nl: Lubāna

en: Ludzas novads
nl: Ludza

en: Luhans'ka Oblast'
nl: Regio Luhans'k

en: Lunda Norte
nl: Noord-Lunda

en: Lunda Sul
nl: Zuid-Lunda

en: Luxembourg
nl: Luxemburg (België)

en: Luče
nl: Luce

en: Lào Cai
nl: Lao Cai

en: Lárnaka
nl: Larnaca

en: Lâm Đồng
nl: Lam Dong

en: Līgatnes novads
nl: Līgatne

en: Līvānu novads
nl: Līvāni

en: Lōgar
nl: Logar

en: Lūqūn al Gharbī
nl: Logone Occidental

en: Lūqūn ash Sharqī
nl: Logone Oriental

en: Lənkəran
nl: Lankaran

en: Lạng Sơn
nl: Lang Son

en: Madhyama paḷāta
nl: Centrale Provincie

en: Madonas novads
nl: Madona

en: Madrid, Comunidad de
nl: Madrid, Gemeenschap

en: Madīnat Injamīnā
nl: Ndjamena

en: Magadanskaya oblast'
nl: Magadan, (Provincie)

en: Mahilëuskaja voblasc'
nl: Provincie Mahyliow

en: Maine-et-Loire
nl: Maine en Loire

en: Majšperk
nl: Majsperk

en: Makkah
nl: Mekka

en: Maluku
nl: Molukken

en: Maluku Utara
nl: Noord-Molukken

en: Mangghystaū oblysy
nl: Oblast Mañistaw

en: Mannārama
nl: Mannar

en: Maputo (city)
nl: Maputo (stad)

en: Marahoué (Région de la)
nl: Marahoué

en: Marche
nl: Marken

en: Marijampolės Apskritis
nl: Marijampolė

en: Mariy El, Respublika
nl: Mari El, (Republiek)

en: Markazī
nl: Markazi

en: Masallı
nl: Masalli

en: Mashonaland Central
nl: Mashonaland Centraal

en: Mashonaland East
nl: Mashonaland Oost

en: Matabeleland North
nl: Matabeleland Noord

en: Matabeleland South
nl: Matabeleland Zuid

en: Mato Grosso do Sul
nl: Zuidelijk Mato Grosso

en: Matrūh
nl: Matruh

en: Mazowieckie
nl: Provincie Masovië

en: Mazsalacas novads
nl: Mazsalaca

en: Mačvanski okrug
nl: Mačva

en: Małopolskie
nl: Provincie Klein-Polen

en: Ma‘ān
nl: Ma'an

en: Melaka
nl: Malakka [Melaka]

en: Mengeš
nl: Menges

en: Meurthe-et-Moselle
nl: Meurthe en Moezel

en: Međimurska županija
nl: Provincie Medjimurje

en: Mežica
nl: Mezica

en: Midtjylland
nl: Midden-Jutland

en: Midway Islands
nl: Midway-eilanden

en: Miklavž na Dravskem polju
nl: Miklavz na Dravskern polju

en: Milano
nl: Milaan

en: Milne Bay
nl: Milne Baai

en: Mingəçevir
nl: Mingacevir

en: Minskaja voblasc'
nl: Provincie Minsk

en: Mirna Peč
nl: Mirna Pec

en: Mişrātah
nl: Misratah

en: Mohammadia
nl: Mohammedia

en: Monaco-Ville
nl: Monaco-stad

en: Mondol Kiri
nl: Provincie Mondol Kiri

en: Mont-Liban
nl: Libanonberg

en: Montegiardino
nl: Monte Giardino

en: Moravički okrug
nl: Moravica

en: Moravskoslezský kraj
nl: Regio Moravisch-Silezië

en: Moravče
nl: Moravce

en: Mordoviya, Respublika
nl: Mordovië, (Republiek)

en: Moselle
nl: Moezel

en: Moskovskaya oblast'
nl: Moskou, (Provincie)

en: Moskva
nl: Moskou

en: Moyen-Cavally (Région du)
nl: Moyen-Cavally

en: Moyen-Comoé (Région du)
nl: Moyen-Comoé

en: Moûhîlî (Mūhīlī)
nl: Mohéli (Mwali)

en: Mpumalanga
nl: Mpumalanga [Oost-Transvaal]

en: Mts’khet’a-Mt’ianet’i
nl: Mtskheta-Mtianeti

en: Mubārak al Kabīr
nl: Mubarak Al-Kabier

en: Mulativ
nl: Mullaitivu

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
nl: Hoofdstedelijke metropool van Lima

en: Murcia, Región de
nl: Murcia, Regio

en: Murmanskaya oblast'
nl: Moermansk, (Provincie)

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
nl: Regio Mykolajiv

en: México
nl: Mexico

en: Mādabā
nl: Madaba

en: Mālpils novads
nl: Mālpils

en: Māndūl
nl: Mandoul

en: Mārupes novads
nl: Mārupe

en: Mātale
nl: Matale

en: Mātara
nl: Matara

en: Māyū Kībbī al Gharbī
nl: Mayo-Kebbi Ouest

en: Māyū Kībbī ash Sharqī
nl: Mayo-Kebbi Est

en: Māzandarān
nl: Mazandaran

en: Mŏṇarāgala
nl: Moneragala

en: Nabatîyé
nl: Nabatiye

en: Nairobi Municipality
nl: Stedelijk gewest Nairobi

en: Najrān
nl: Najran

en: Nam Định
nl: Nam Dinh

en: Namdrik
nl: Namorik

en: Namur
nl: Namen

en: Nangarhār
nl: Nangarhar

en: Naouri
nl: Nahouri

en: Napoli
nl: Napels

en: National Capital District (Port Moresby)
nl: Nationaal hoofdstedelijk district (Port Moresby)

en: National Capital Region
nl: Nationale Hoofstadregio

en: Naukšēnu novads
nl: Naukšēni

en: Navarra, Comunidad Foral de / Nafarroako Foru Komunitatea
nl: Navarra, Autonome Gemeenschap

en: Navassa Island
nl: Navassa-eiland

en: Naxçıvan
nl: Naxcivan [Nachitsjevan]

en: Neftçala
nl: Neftcala

en: Negeri Sembilan
nl: Negen staten [Negeri Sembilan]

en: Nei Mongol
nl: Binnen-Mongolië

en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
nl: Nenetsië, (Autonoom district)

en: Neretas novads
nl: Nereta

en: New Ireland
nl: Nieuw-Ierland

en: New South Wales
nl: Nieuw-Zuid-Wales

en: Newcastle upon Tyne
nl: Newcastle a/d Tyne

en: Newfoundland and Labrador
nl: Newfoundland en Labrador

en: Nghệ An
nl: Nghe An

en: Niedersachsen
nl: Nedersaksen

en: Niederösterreich
nl: Neder-Oostenrijk

en: Ninawa
nl: Ninawa [Nineveh]

en: Ninh Bình
nl: Ninh Binh

en: Ninh Thuận
nl: Ninh Thuan

en: Nitriansky kraj
nl: Provincie Nitra

en: Nizhegorodskaya oblast'
nl: Nizjni Novgorod, (Provincie)

en: Nišavski okrug
nl: Nišava

en: Nkhata Bay
nl: Nkhata Baai

en: Nord
nl: Noord

en: Nord-Kivu
nl: Noord-Kivu

en: Nordjylland
nl: Noord-Jutland

en: Normandie
nl: Normandië

en: Norrbottens län
nl: Graafschap Norrbotten

en: Norte
nl: Noord

en: Norte de Santander
nl: Noordelijk van Santander

en: North
nl: Noord

en: North Ayrshire
nl: Noord-Ayrshire

en: North Carolina
nl: Noord-Carolina

en: North Central
nl: Midden-Noord

en: North Dakota
nl: Noord-Dakota

en: North East
nl: Noord-Oost

en: North Gaza
nl: Noord-Gaza

en: North Island
nl: Noordereiland

en: North Somerset
nl: Noord-Somerset

en: North Tyneside
nl: Noord-Tyneside

en: North West
nl: Noord-West

en: North-East
nl: Noord-Oost

en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
nl: Provincie Noord-Oost

en: North-West
nl: Noord-West

en: North-West (Cameroon)
nl: Noord-West (Kameroen)

en: North-West (South Africa)
nl: Noordwest (Zuid-Afrika)

en: North-Western
nl: Noord-West

en: Northern
nl: Noord

en: Northern Bahr el-Ghazal
nl: Noord-Bahr-el-Ghazal

en: Northern Cape
nl: Noord-Kaap

en: Northern Ireland
nl: Noord-Ierland

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Northern Mindanao (Region X)
nl: Noordelijk Mindanao (Region X)

en: Northern Region
nl: Noordelijke regio

en: Northern Territory
nl: Noordelijk Territorium

en: Northland
nl: Noordland

en: Northwest Territories
nl: Noord-West Territoria

en: Norðurland eystra
nl: Noordland oost

en: Norðurland vestra
nl: Noordland west

en: Notio Aigaio
nl: Zuid-Egeïsche Eilanden

en: Nouvelle-Calédonie
nl: Nieuw-Caledonië

en: Novgorodskaya oblast'
nl: Novgorod, (Provincie)

en: Novo mesto
nl: Nova mesto

en: Novosibirskaya oblast'
nl: Novosibirsk, (Provincie)

en: Nusa Tenggara Barat
nl: West-Nusa Tenggara

en: Nusa Tenggara Timur
nl: Oost-Nusa Tenggara

en: Nuvara Ĕliya
nl: Nuwara Eliya

en: Nzi-Comoé (Région)
nl: N'zi-Comoé

en: Næ̆gĕnahira paḷāta
nl: Oostelijke Provincie

en: Nālūt
nl: Nalut

en: Nīcas novads
nl: Nīca

en: Nīmrōz
nl: Nimroz

en: Nūristān
nl: Nooristan

en: Oberösterreich
nl: Opper-Oostenrijk

en: Odes'ka Oblast'
nl: Regio Odessa

en: Ogres novads
nl: Ogre

en: Olaines novads
nl: Olaine

en: Olomoucký kraj
nl: Regio Olomouc

en: Omskaya oblast'
nl: Omsk, (Provincie)

en: Ongtüstik Qazaqstan oblysy
nl: Oblast Zuid-Kazachstan

en: Opolskie
nl: Provincie Opole

en: Orenburgskaya oblast'
nl: Orenburg, (Provincie)

en: Orientale
nl: Oostprovincie

en: Orkney Islands
nl: Orkney-eilanden

en: Orlovskaya oblast'
nl: Orjol, (Provincie)

en: Ormož
nl: Ormoz

en: Oromīya
nl: Oromiya

en: Osh
nl: Osj

en: Osječko-baranjska županija
nl: Provincie Osijek-Baranja

en: Otdar Mean Chey
nl: Provincie Oddar Meancheay

en: Oudômxai
nl: Udomxai

en: Oued ed Dahab (EH)
nl: Oued ed Dahab

en: Ozolnieku novads
nl: Ozolnieki

en: Oğuz
nl: Oguz

en: Paktiyā
nl: Paktia

en: Paktīkā
nl: Paktika

en: Palmyra Atoll
nl: Palmyra-atol

en: Panamá
nl: Panama

en: Panevėžio Apskritis
nl: Panevėžys

en: Panjshayr
nl: Panjshir

en: Papua
nl: Papoea [Irian Jaya]

en: Papua Barat
nl: West-Papua

en: Pardubický kraj
nl: Regio Pardubice

en: Paris
nl: Parijs

en: Parwān
nl: Parwan

en: Pas-de-Calais
nl: Nauw van Calais

en: Pavlodar oblysy
nl: Oblast Pavlodar

en: Pazardzhik
nl: Pazardzjik

en: País Vasco / Euskal Herria
nl: Baskenland / Euskal Herria

en: Peloponnisos
nl: Peloponnesos

en: Penzenskaya oblast'
nl: Penza, (Provincie)

en: Peravia
nl: Peravië

en: Permskiy kray
nl: Perm, (Territorium)

en: Perth and Kinross
nl: Perth en Kinross

en: Pesaro e Urbino
nl: Pesaro en Urbino

en: Pećki okrug
nl: Peć

en: Phnom Penh
nl: Stedelijk gewest Phnom-Penh

en: Phoenix Islands
nl: Phoenix-eilanden

en: Phôngsali
nl: Phongsali

en: Phú Thọ
nl: Phu Tho

en: Phú Yên
nl: Phu Yen

en: Piemonte
nl: Piëmont

en: Pieria
nl: Piëria

en: Pirotski okrug
nl: Pirot

en: Plzeňský kraj
nl: Regio Pilsen

en: Podkarpackie
nl: Provincie Onder-Karpathen

en: Podlaskie
nl: Provincie Podlasie

en: Podunavski okrug
nl: Podunavlje

en: Podčetrtek
nl: Podcetrtek

en: Pohjanmaa
nl: Österbotten

en: Pohjois-Karjala
nl: Noord-Karelië

en: Pohjois-Pohjanmaa
nl: Noord-Österbotten

en: Pohjois-Savo
nl: Noord-Savo

en: Pointe Larue
nl: Pointe La Rue

en: Poltavs'ka Oblast'
nl: Regio Poltava

en: Polynésie française
nl: Frans-Polynesië

en: Pomoravski okrug
nl: Pomoravlje

en: Pomorskie
nl: Provincie Pommeren

en: Posavski kanton
nl: Posavina, kanton

en: Pousaat
nl: Provincie Pouthisat

en: Požeško-slavonska županija
nl: Provincie Pozega-Slavonië

en: Praha 1
nl: Praag 1

en: Praha 10
nl: Praag 10

en: Praha 11
nl: Praag 11

en: Praha 12
nl: Praag 12

en: Praha 13
nl: Praag 13

en: Praha 14
nl: Praag 14

en: Praha 15
nl: Praag 15

en: Praha 16
nl: Praag 16

en: Praha 17
nl: Praag 17

en: Praha 18
nl: Praag 18

en: Praha 19
nl: Praag 19

en: Praha 2
nl: Praag 2

en: Praha 20
nl: Praag 20

en: Praha 21
nl: Praag 21

en: Praha 22
nl: Praag 22

en: Praha 3
nl: Praag 3

en: Praha 4
nl: Praag 4

en: Praha 5
nl: Praag 5

en: Praha 6
nl: Praag 6

en: Praha 7
nl: Praag 7

en: Praha 8
nl: Praag 8

en: Praha 9
nl: Praag 9

en: Praha, Hlavní mešto
nl: Praag, Hoofdstedelijk Gewest

en: Praha-východ
nl: Praag-Oost

en: Praha-západ
nl: Praag-West

en: Preah Vihear
nl: Provincie Preah Vihear

en: Preiļu novads
nl: Preiļi

en: Presidente Hayes
nl: President Hayes

en: Prey Veaeng
nl: Provincie Prey Veng

en: Prešovský kraj
nl: Provincie Prešov

en: Priekules novads
nl: Priekule

en: Priekuļu novads
nl: Priekuļi

en: Primorskiy kray
nl: Primorski, (Territorium)

en: Primorsko-goranska županija
nl: Provincie Primorje-Gorski

en: Prince Edward Island
nl: Prins Edwardeiland

en: Prizrenski okrug
nl: Prizren

en: Príncipe
nl: Principe

en: Pskovskaya oblast'
nl: Pskov, (Provincie)

en: Puglia
nl: Apulië

en: Pulau Pinang
nl: Pinang-eiland [Pulau Pinang]

en: Puttalama
nl: Puttalam

en: Pyrénées-Atlantiques
nl: Pyreneeën-Atlantisch

en: Pyrénées-Orientales
nl: Oost-Pyreneeën

en: Páfos
nl: Paphos

en: Pénama
nl: Penama

en: Pārgaujas novads
nl: Pārgauja

en: Pāvilostas novads
nl: Pāvilosta

en: Pčinjski okrug
nl: Pčinja

en: Pļaviņu novads
nl: Pļaviņas

en: Pŏḷŏnnaruva
nl: Polonnaruwa

en: P’yŏngyang
nl: Pyongyang

en: Qaasuitsup Kommunia
nl: Gemeente Qaasuitsup

en: Qaraghandy oblysy
nl: Oblast Qarağandı

en: Qazvīn
nl: Qazvin

en: Qeqqata Kommunia
nl: Gemeente Qeqqata

en: Qinā
nl: Qina

en: Qoraqalpog'iston Respublikasi
nl: Autonome republiek Ķoraķalpakië

en: Qostanay oblysy
nl: Oblast Qostanay

en: Qubadlı
nl: Qubadli

en: Quebec
nl: Québec

en: Quảng Bình
nl: Quang Binh

en: Quảng Nam
nl: Quang Nam

en: Quảng Ngãi
nl: Quang Ngai

en: Quảng Ninh
nl: Quang Ninh

en: Quảng Trị
nl: Quang Tri

en: Qyzylorda oblysy
nl: Oblast Qizilorda

en: Qāsh-Barkah
nl: Gash-Barka

en: Qīrā
nl: Guéra

en: Qəbələ
nl: Qabala

en: Racha-Lech’khumi-K’vemo Svanet’i
nl: Racha-Lechkhumi en Kvemo Svaneti

en: Radeče
nl: Radece

en: Ralik chain
nl: Ralik-keten

en: Rasinski okrug
nl: Rasina

en: Ratak chain
nl: Ratak-keten

en: Raunas novads
nl: Rauna

en: Ravne na Koroškem
nl: Ravne na Koroskem

en: Razkrižje
nl: Razkrizje

en: Rače-Fram
nl: Race-Fram

en: Raški okrug
nl: Raška

en: Ra’s al Khaymah
nl: Ras al-Khaimah

en: Redcar and Cleveland
nl: Redcar en Cleveland

en: Reggio Calabria
nl: Regio Calabrië

en: Reggio Emilia
nl: Regio Emilië

en: Região Autónoma da Madeira
nl: Autonome Regio Madeira

en: Região Autónoma dos Açores
nl: Autonome Regio Azoren

en: Región Continental
nl: Continentale regio

en: Región Insular
nl: Eilandenregio

en: Región Metropolitana de Santiago
nl: Hoofdstedelijke regio van Santiago

en: Rennell and Bellona
nl: Rennell-Bellona

en: Republika Srpska
nl: Republiek Servië

en: Respublika Ingushetiya
nl: Ingoesjetië, (Republiek)

en: Respublika Krym
nl: Krimrepubliek

en: Rethymno
nl: Rethimnon

en: Reykjavík
nl: Reykjavik

en: Rhode Island
nl: Rhode-eiland

en: Richmond upon Thames
nl: Richmond a/d Thames

en: Riebiņu novads
nl: Riebiņi

en: Rift Valley
nl: Provincie Rift-vallei

en: Rivercess
nl: River Cess

en: Rivière du Rempart
nl: Rempart-rivier

en: Rivnens'ka Oblast'
nl: Regio Rivne

en: Rodrigues Island
nl: Rodrigues-eiland

en: Rogaška Slatina
nl: Rogaska Slatina

en: Rogašovci
nl: Rogasovci

en: Rojas novads
nl: Roja

en: Roma
nl: Rome

en: Ropažu novads
nl: Ropaži

en: Rostovskaya oblast'
nl: Rostov, (Provincie)

en: Rotanak Kiri
nl: Provincie Ratanakiri

en: Rucavas novads
nl: Rucava

en: Rugāju novads
nl: Rugāji

en: Rundāles novads
nl: Rundāle

en: Ruse
nl: Roese

en: Ruše
nl: Ruse

en: Ryazanskaya oblast'
nl: Rjazan, (Provincie)

en: Rēzeknes novads
nl: Rēzekne

en: Rīga
nl: Riga

en: Rūjienas novads
nl: Rūjiena

en: Saatlı
nl: Saatli

en: Sabaragamuva paḷāta
nl: Sabaragamuwa

en: Sabhā
nl: Sabha

en: Sachsen
nl: Saksen

en: Saint Helena
nl: Sint Helena

en: Saint-Martin
nl: Sint Maarten

en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
nl: Sacha [Jakoetië], (Republiek)

en: Sakhalinskaya oblast'
nl: Sachalin, (Provincie)

en: Salacgrīvas novads
nl: Salacgrīva

en: Salah ad Din
nl: Salah ad Din [Saladin]

en: Salas novads
nl: Sala

en: Salaspils novads
nl: Salaspils

en: Saldus novads
nl: Saldus

en: Salāmāt
nl: Salamat

en: Samangān
nl: Samangan

en: Samaraskaya oblast'
nl: Samara, (Provincie)

en: Samarqand
nl: Samarkand

en: Samegrelo-Zemo Svanet’i
nl: Samegrelo-Zemo Svaneti

en: Samts’khe-Javakhet’i
nl: Samtskhe-Javakheti

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
nl: San Andrés, Providencia en Santa Catalina

en: San Ġwann
nl: San Gwann

en: Sankt-Peterburg
nl: Sint-Petersburg

en: Sar-e Pul
nl: Sar-e Pol

en: Saratovskaya oblast'
nl: Saratov, (Provincie)

en: Sardegna
nl: Sardinië

en: Saulkrastu novads
nl: Saulkrasti

en: Savanes (Région des)
nl: Savanes

en: Savannakhét
nl: Savannakhet

en: Saïda
nl: Saida

en: Saône-et-Loire
nl: Saône en Loire

en: Scotland
nl: Schotland

en: Scottish Borders, The
nl: Schotse Grenzen, De

en: Seine-Maritime
nl: Zee-Seine

en: Seine-et-Marne
nl: Seine en Marne

en: Semič
nl: Semic

en: Semnān
nl: Semnan

en: Seoul Teugbyeolsi
nl: Stadsgewest Seoul Teukbyeol

en: Sevastopol
nl: Sebastopol

en: Severnaya Osetiya-Alaniya, Respublika
nl: Noord-Ossetië [Alanië], (Republiek)

en: Severnobanatski okrug
nl: Noord-Banaat

en: Severnobački okrug
nl: Noord-Bačka

en: Sežana
nl: Sezana

en: Shamal Sīnā'
nl: Noordelijke Sinaï

en: Shamāl Dārfūr
nl: Noord-Darfur

en: Shanghai
nl: Sjanghai

en: Sharq Dārfūr
nl: Oost-Darfur

en: Shetland Islands
nl: Shetland-eilanden

en: Shida K’art’li
nl: Shida Kartli

en: Shimālī al Baḩrī al Aḩmar
nl: Semenawi Keyih Bahri

en: Shumen
nl: Sjoemen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
nl: Oblast Oost-Kazachstan

en: Shéfa
nl: Shefa

en: Shārī Bāqirmī
nl: Chari-Baguirmi

en: Sicilia
nl: Sicilië

en: Sidi Bel Abbès
nl: Sidi-bel-Abbes

en: Siem Reab
nl: Provincie Siem Reab

en: Siguldas novads
nl: Sigulda

en: Sinnār
nl: Sinnar

en: Siracusa
nl: Siracuse

en: Sisačko-moslavačka županija
nl: Provincie Sisak-Moslavina

en: Siyəzən
nl: Siyazan

en: Sjælland
nl: Seeland

en: Skrundas novads
nl: Skrunda

en: Skrīveru novads
nl: Skrīveri

en: Skåne län
nl: Graafschap Skåne

en: Smiltenes novads
nl: Smiltene

en: Smolenskaya oblast'
nl: Smolensk, (Provincie)

en: Smolyan
nl: Smoljan

en: Sodražica
nl: Sodrazica

en: Sofia-Grad
nl: Sofia-stad

en: Soltüstik Quzaqstan oblysy
nl: Oblast Noord-Kazachstan

en: Solčava
nl: Solcava

en: South
nl: Zuid

en: South Australia
nl: Zuid-Australië

en: South Carolina
nl: Zuid-Carolina

en: South Central
nl: Midden-Zuid

en: South Dakota
nl: Zuid-Dakota

en: South East
nl: Zuid-Oost

en: South Island
nl: Zuidereiland

en: South Tyneside
nl: Zuid-Tyneside

en: South West
nl: Zuid-West

en: South-East
nl: Zuid-Oost

en: South-West
nl: Zuid-West

en: Southend-on-Sea
nl: Southend aan Zee

en: Southern
nl: Zuid

en: Southern Highlands
nl: Zuidelijke Hooglanden

en: Southern Region
nl: Zuidelijke regio

en: Southland
nl: Zuidland

en: Splitsko-dalmatinska županija
nl: Provincie Split-Dalmatië

en: Srednjebanatski okrug
nl: Centraal-Banaat

en: Srednjobosanski kanton
nl: Centraal-Bosnië, kanton

en: Sremski okrug
nl: Srem

en: Stavropol'skiy kray
nl: Stavropol, (Territorium)

en: Sterea Ellada
nl: Centraal-Griekenland

en: Stockholms län
nl: Graafschap Stockholm

en: Stockton-on-Tees
nl: Stockton aan Tees

en: Stoke-on-Trent
nl: Stoke aan Trent

en: Stopiņu novads
nl: Stopiņi

en: Strenču novads
nl: Strenči

en: Stueng Traeng
nl: Provincie Stoeng Treng

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
nl: Trans-Nistrië, Territoriale Eenheid

en: Středočeský kraj
nl: Regio Midden-Bohemen

en: Sud-Bandama (Région du)
nl: Sud-Bandama

en: Sud-Comoé (Région du)
nl: Sud-Comoé

en: Sud-Kivu
nl: Zuid-Kivu

en: Sul
nl: Zuid

en: Sulawesi Barat
nl: West-Sulawesi

en: Sulawesi Selatan
nl: Zuid-Sulawesi

en: Sulawesi Tengah
nl: Centraal Sulawesi

en: Sulawesi Tenggara
nl: Zuidoost-Sulawesi

en: Sulawesi Utara
nl: Noord-Sulawesi

en: Sumalē
nl: Somali

en: Sumatera
nl: Sumatra

en: Sumatera Utara
nl: Noord-Sumatra

en: Sumatra Barat
nl: West-Sumatra

en: Sumatra Selatan
nl: Zuid-Sumatra

en: Sumqayıt
nl: Sumqayit

en: Sums 'ka Oblast'
nl: Regio Sumy

en: Suðurland
nl: Zuidland

en: Suðurnes
nl: Zuidelijk schiereiland

en: Svaay Rieng
nl: Provincie Svay Rieng

en: Svalbard (Arctic Region)
nl: Svalbard (Arctische regio)

en: Sverdlovskaya oblast'
nl: Sverdlovsk, (Provincie)

en: Syddanmark
nl: Zuid-Denemarken

en: Syunik'
nl: Syunik''

en: São Tomé
nl: Sao Tome

en: Sóc Trăng
nl: Soc Trang

en: Södermanlands län
nl: Graafschap Södermanland

en: Sējas novads
nl: Sēja

en: Sīlā
nl: Gilan

en: Sīstān va Balūchestān
nl: Sistan en Beloetsjistan

en: Sūhāj
nl: Suhaj

en: Sơn La
nl: Son La

en: Sədərək
nl: Sadarak

en: Taakaev
nl: Provincie Takev

en: Tabūk
nl: Tabuk

en: Taféa
nl: Tafea

en: Taipei City
nl: Taipei

en: Talsu novads
nl: Talsi

en: Tambovskaya oblast'
nl: Tambov, (Provincie)

en: Targovishte
nl: Targovisjte

en: Tarn-et-Garonne
nl: Tarn en Garonne

en: Tasmania
nl: Tasmanië

en: Tatarstan, Respublika
nl: Tatarije [Tatarstan], (Republiek)

en: Tauragés Apskritis
nl: Tauragė

en: Tehrān
nl: Teheran

en: Tel-Aviv
nl: Stadsgewest Tel Aviv

en: Telford and Wrekin
nl: Telford en Wrekin

en: Telšių Apskritis
nl: Telšiai

en: Ternopil's'ka Oblast'
nl: Regio Ternopil'

en: Terres australes françaises
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Territoire de Belfort
nl: Territorium van Belfort

en: Thanh Hóa
nl: Thanh Hoa

en: Thessalia
nl: Thessalië

en: Thái Bình
nl: Thai Binh

en: Thái Nguyên
nl: Thai Nguyen

en: Thừa Thiên-Huế
nl: Thua Thien-Hue

en: Tiranë
nl: Tiranë [Tirana]

en: Tišina
nl: Tisina

en: Tiền Giang
nl: Tien Giang

en: Tombouctou
nl: Timboektoe [Tombouctou]

en: Tomskaya oblast'
nl: Tomsk, (Provincie)

en: Toplički okrug
nl: Toplica

en: Torino
nl: Turijn

en: Toscana
nl: Toscane

en: Trbovlje
nl: Trbovje

en: Trentino-Alto Adige
nl: Trentino-Zuid-Tirol

en: Trenčiansky kraj
nl: Provincie Trenčín

en: Trieste
nl: Triëst

en: Trikuṇāmalaya
nl: Trincomalee

en: Trnavský kraj
nl: Provincie Trnava

en: Trà Vinh
nl: Tra Vinh

en: Tržič
nl: Trzic

en: Tui
nl: Tuy

en: Tukuma novads
nl: Tukums

en: Tul'skaya oblast'
nl: Toela, (Provincie)

en: Turnišče
nl: Turnisce

en: Tuyên Quang
nl: Tuyen Quang

en: Tuzlanski kanton
nl: Tuzla, kanton

en: Tverskaya oblast'
nl: Tver, (Provincie)

en: Tyumenskaya oblast'
nl: Tjoemen, (Provincie)

en: Tyva, Respublika [Tuva]
nl: Tuva [Tyva], (Republiek)

en: Tây Ninh
nl: Tay Ninh

en: Tā'izz
nl: Ta'izz

en: Tānjilī
nl: Tandjilé

en: Tērvetes novads
nl: Tērvete

en: Tərtər
nl: Tartar

en: T’bilisi
nl: Tbilisi

en: Udmurtskaya Respublika
nl: Oedmoertië, (Republiek)

en: Ul'yanovskaya oblast'
nl: Oeljanovsk, (Provincie)

en: Ulanbaatar
nl: Ulanbaatar [Heldenstad]

en: Ulsan Gwang'yeogsi
nl: Stadsgewest Ulsan Gwang'yeog

en: Umbria
nl: Umbrië

en: Umm al Qaywayn
nl: Umm al-Qawain

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Verenigde Staten Kleine Uitliggende Eilanden

en: Unity
nl: Eenheid

en: Unsko-sanski kanton
nl: Una-Sana, kanton

en: Upper Demerara-Berbice
nl: Boven-Demerara-Berbice

en: Upper East
nl: Opper-Oost

en: Upper Nile
nl: Opper-Nijl

en: Upper North
nl: Boven-Noord

en: Upper South
nl: Boven-Zuid

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
nl: Boven-Takutu-Boven-Essequibo

en: Upper West
nl: Opper-West

en: Uppsala län
nl: Graafschap Uppsala

en: Uruzgān
nl: Uruzgan

en: Utenos Apskritis
nl: Utena

en: Uturu paḷāta
nl: Noordelijke Provincie

en: Uturumæ̆da paḷāta
nl: Noordelijke Centrale Provincie

en: Vaiņodes novads
nl: Vaiņode

en: Val-de-Marne
nl: Marne Vallei

en: Valenciana, Comunidad / Valenciana, Comunitat
nl: Valencia, Gemeenschap /Valencia, communiteit

en: Valkas novads
nl: Valka

en: Valle del Cauca
nl: Vallei van de Cauca

en: Vallée du Bandama (Région de la)
nl: Vallée du Bandama

en: Varakļānu novads
nl: Varakļāni

en: Varaždinska županija
nl: Provincie Varazdin

en: Vavuniyāva
nl: Vavuniya

en: Vecpiebalgas novads
nl: Vecpiebalga

en: Vecumnieku novads
nl: Vecumnieki

en: Velike Lašče
nl: Velika Lasce

en: Venezia
nl: Venetië

en: Ventspils novads
nl: Ventspils

en: Veržej
nl: Verzej

en: Vestfirðir
nl: Westfjorden

en: Vesturland
nl: Westland

en: Veszprém (county)
nl: Veszprém (comitaat)

en: Vicebskaja voblasc'
nl: Provincie Vitsebsk

en: Viesītes novads
nl: Viesīte

en: Ville de Kigali
nl: Kigali

en: Vilniaus Apskritis
nl: Vilnius

en: Vinnyts'ka Oblast'
nl: Regio Vinnytsya

en: Virgin Islands
nl: Virgin-eilanden

en: Virovitičko-podravska županija
nl: Provincie Virovitica-Podravina

en: Viļakas novads
nl: Viļaka

en: Viļānu novads
nl: Viļāni

en: Vladimirskaya oblast'
nl: Vladimir, (Provincie)

en: Voiotia
nl: Boeotië

en: Volgogradskaya oblast'
nl: Wolgograd, (Provincie)

en: Vologodskaya oblast'
nl: Vologda, (Provincie)

en: Volyns'ka Oblast'
nl: Regio Volhynië

en: Voreio Aigaio
nl: Noord-Egeïsche Eilanden

en: Voronezhskaya oblast'
nl: Voronezj, (Provincie)

en: Vosges
nl: Vogezen

en: Vukovarsko-srijemska županija
nl: Provincie Vukovar-Srijem

en: Värmlands län
nl: Graafschap Värmland

en: Västerbottens län
nl: Graafschap Västerbotten

en: Västernorrlands län
nl: Graafschap Västernorrland

en: Västmanlands län
nl: Graafschap Västmanland

en: Västra Götalands län
nl: Graafschap Västra Götaland

en: Vārkavas novads
nl: Vārkava

en: Vĩnh Long
nl: Vinh Long

en: Vĩnh Phúc
nl: Vinh Phuc

en: Wake Island
nl: Wake-eiland

en: Wallis-et-Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Warmińsko-mazurskie
nl: Provincie Warmië-Masurië

en: Warrap
nl: Warab

en: West Bengal
nl: West-Bengalen

en: West Berkshire
nl: Westberkshire

en: West Coast
nl: Westkust

en: West Dunbartonshire
nl: Westdunbartonshire

en: West Lothian
nl: West-Lothian

en: West New Britain
nl: West-Nieuw-Brittannië

en: West Sussex
nl: West-Sussex

en: West Virginia
nl: West-Virginia

en: Western
nl: West

en: Western Area (Freetown)
nl: Westelijk gebied (Freetown)

en: Western Australia
nl: West-Australië

en: Western Bahr el-Ghazal
nl: West-Bahr-el-Ghazal

en: Western Cape
nl: West-Kaap

en: Western Equatoria
nl: West-Equatoria

en: Western Highlands
nl: Westelijke Hooglanden

en: Western Magharibi
nl: Westelijke provincie

en: Western Tobago
nl: West-Tobago

en: Wielkopolskie
nl: Provincie Groot-Polen

en: Wien
nl: Wenen

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
nl: Federaal territorium Kuala Lumpur

en: Wilayah Persekutuan Labuan
nl: Federaal territorium Labuan

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
nl: Federaal territorium Putrajaya

en: Windsor and Maidenhead
nl: Windsor en Maidenhead

en: Worodouqou (Région du)
nl: Worodougou

en: Wādī Fīrā
nl: Wadi Fira

en: Wādī al Ḩayāt
nl: Wadi al Hayat

en: Wādī ash Shāţiʾ
nl: Wadi Ash Shati'

en: Xaignabouli
nl: Sainyabuli

en: Xankəndi
nl: Xankandi

en: Xaçmaz
nl: Xacmaz

en: Xianggang (Hong-Kong)
nl: Hongkong

en: Xinjiang
nl: Xinjiang [Sinkiang]

en: Xizang
nl: Tibet [Xizang]

en: Xocalı
nl: Xocali

en: Xocavənd
nl: Xocavand

en: Xékong
nl: Sekong

en: Xızı
nl: Xizi

en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
nl: Jamalië, (Autonoom district)

en: Yambol
nl: Jambol

en: Yanggang-do
nl: Provincie Yanggang

en: Yardımlı
nl: Yardimli

en: Yaroslavskaya oblast'
nl: Jaroslavl, (Provincie)

en: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch
nl: Yedebub Biheroch Bihereseboch na Hizboch

en: Yerushalayim Al Quds
nl: Stadsgewest Jeruzalem [Jeroesjalajiem]

en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
nl: Joods, (Autonome Provincie)

en: Ysyk-Köl
nl: Yssyk-Kul

en: Yukon Territory
nl: Yukon Territorium

en: Yên Bái
nl: Yen Bai

en: Yāpanaya
nl: Jaffna

en: Zabajkal'skij kraj
nl: Zabajkal'skij (Provincie)

en: Zachodniopomorskie
nl: Provincie West-Pommeren

en: Zadarska županija
nl: Provincie Istrië

en: Zagrebačka županija
nl: Provincie Zagreb

en: Zaire
nl: Zaïre

en: Zaječarski okrug
nl: Zaječar

en: Zakarpats'ka Oblast'
nl: Regio Zakarpattya

en: Zanjān
nl: Zanjan

en: Zanzan (Région du)
nl: Zanzan

en: Zapadnobački okrug
nl: West-Bačka

en: Zapadnohercegovački kanton
nl: West-Herzegovina, kanton

en: Zaporiz'ka Oblast'
nl: Regio Zaporizhzhya

en: Zavrč
nl: Zavrc

en: Zeničko-dobojski kanton
nl: Zenica-Doboj, kanton

en: Zhambyl oblysy
nl: Oblast Jambil

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
nl: Regio Zhytomyr

en: Zilupes novads
nl: Zilupe

en: Zlatiborski okrug
nl: Zlatibor

en: Zlínský kraj
nl: Regio Zlín

en: Zreče
nl: Zrece

en: Zābul
nl: Zabul

en: Zəngilan
nl: Zangilan

en: Zərdab
nl: Zardab

en: `Asīr
nl: Asir

en: wallonne, Région
nl: Wallonië, Gewest

en: Équateur
nl: Evenaarsprovincie

en: Ömnögovi
nl: Ömnögovĭ

en: Örebro län
nl: Graafschap Örebro

en: Östergötlands län
nl: Graafschap Östergötland

en: Övörhangay
nl: Övörhangaj

en: Ústecký kraj
nl: Regio Ústí nad Labem

en: Ādažu novads
nl: Ādaži

en: Ādīs Ābeba
nl: Addis Abeba

en: Āfar
nl: Afar

en: Āmara
nl: Amhara

en: Āzarbāyjān-e Gharbī
nl: West-Azerbeijan

en: Āzarbāyjān-e Sharqī
nl: Oost-Azerbeijan

en: Črenšovci
nl: Crensovci

en: Črna na Koroškem
nl: Crna na Koroskem

en: Črnomelj
nl: Crnomelj

en: Điện Biên
nl: Dien Bien

en: Đà Nẵng
nl: Da Nang (stad)

en: Đắc Lắk
nl: Dac Lak

en: Đắk Nông
nl: Dak Nong

en: Đồng Nai
nl: Dong Nai

en: Đồng Tháp
nl: Dong Thap

en: Ērgļu novads
nl: Ērgļi

en: Īlām
nl: Ilam

en: İmişli
nl: Imisli

en: İsmayıllı
nl: Ismayilli

en: İstanbul
nl: Istanbul

en: İzmir
nl: Izmir

en: Ķeguma novads
nl: Ķegums

en: Ķekavas novads
nl: Ķekava

en: Łódzkie
nl: Provincie Lodzkie

en: Śląskie
nl: Provincie Silezië

en: Świętokrzyskie
nl: Provincie Heilig-Kruis

en: Şa'dah
nl: Sa'dah

en: Şahbuz
nl: Sahbuz

en: Şamaxı
nl: Samaxi

en: Şan'ā'
nl: Sana'a

en: Şuşa
nl: Susa

en: Şəki
nl: Saki

en: Şəmkir
nl: Samkir

en: Şərur
nl: Sarur

en: Šalovci
nl: Salovci

en: Šempeter-Vrtojba
nl: Sempeter-Vrtojba

en: Šentilj
nl: Sentilj

en: Šentjernej
nl: Sentjernej

en: Šenčur
nl: Sencur

en: Šiaulių Apskritis
nl: Šiauliai

en: Šibensko-kninska županija
nl: Provincie Sibenik-Knin

en: Škocjan
nl: Skocjan

en: Škofja Loka
nl: Skofja Loka

en: Škofljica
nl: Skoftjica

en: Šmarje pri Jelšah
nl: Smarje pri Jelsah

en: Šmartno ob Paki
nl: Smartno ob Paki

en: Šmartno pri Litiji
nl: Smartno pri Litiji

en: Šoštanj
nl: Sostanj

en: Štore
nl: Store

en: Šumadijski okrug
nl: Šumadija

en: Ţarābulus
nl: Tarabulus

en: Ūva paḷāta
nl: Uva

en: Železniki
nl: Zelezniki

en: Žetale
nl: Zetale

en: Žilinský kraj
nl: Provincie Žilina

en: Žiri
nl: Ziri

en: Žirovnica
nl: Zirovnica

en: Žužemberk
nl: Zuzemberk

en: Ḥajjar Lamīs
nl: Hadjer-Lamis

en: Ḥā'il
nl: Hail

en: Ḩajjah
nl: Hajjah

en: Ḩaḑramawt
nl: Hadramaut

en: ‘Ajlūn
nl: Ajlun

en: ‘Ammān (Al ‘Aşimah)
nl: Amman
